دکتر امیرمحمد جلیلی مشاور کنکور

پورتال جامع امیرمحمد جلیلی، علمی ترین مشاور کنکور، کوچ تحصیلی و کارشناس آموزشی. با پروژه های مشاوره ای-آموزشی دکتر جلیلی به رتبه زیر 100 برسید.

معرفی رشته مهندسی صنایع

امیرمحمد جلیلی | چهارشنبه, ۱۳ مرداد ۱۴۰۰، ۰۵:۳۲ ق.ظ | ۰ نظر

رشته مهندسی صنایع، محموعه گسترده ای از دانش‌ها و مهارت‌ها را در بر می‌گیرد. دانش و مهارت رشته مهندسی صنایع برای طراحی و بهبود فرآیندها در صنعت، مدیریت افراد و سایر امور مرتبط با صنایع مختلف بسیار ضروری است. یکی از اهداف اصلی در این رشته بالا بردن بهره‌وری و راندمان است؛ نبود مهندسان صنایع در هر صنعتی، موجب افت راندمان کاری و تحمیل هزینه‌های زیادی به آن صنعت می‌شود. 

این یکی از مهم‌ترین رشته‌های گروه آزمایشی ریاضی – فیزیک می باشد. رشته مهندسی صنایع؛ طراحی و پیاده سازی و بهبود سیستم ها، انسان، مواد، اطلاعات و تجهیزات و انرژی را مورد بررسی قرار می دهد. هدف در این رشته این است که ارتباط اجزای یک صنعت به شکلی بهبود پیدا کند که به افزایش راندمان کار کمک کند. در حقیقت مهندسی صنایع افزایش بهره‌وری در مدیریت روش‌ها، تکنولوژی‌ها و مدیریت منابع انسانی را بر عهده دارد. مهندسان رشته صنایع در بیشتر موارد مانند یک مشاور در زمینه‌هایی مانند نیروهای کار، مواد، ماشین آلات و تولید محصول به مدیران صنایع مشاوره می دهند.

مهندسی صنایع برای چه افرادی بهتر است؟

رشته مهندسی صنایع برای افرادی مناسب است که  روحیه مدیریتی و مباشری دارند و هم چنین به مباحثی مانند امور مالی، مدیریت، کنترل تولید، برنامه ریزی و مدیریت کردن واحد های کوچک و بزرگ صنعتی و کنترل پروژه‌های بزرگ علاقه دارند و قصد فعالیت  و شرکت در طراحی و بهینه‌سازی‌های صنایع مختلف را داشته باشند.

مهارت‌های لازم برای مهندسی صنایع

رشته مهندسی صنایع شباهت‌های زیادی با رشته مدیریت دارد و به نوعی ترکیب مدیریت و صنعت و مهندسی می‌باشد. به همین جهت مهندسان صنایع باید از توانایی‌های مدیریتی و قدرت تحلیل برخوردار باشند. برای ورود به رشته مهندسی صنایع داشتن تعدادی از توانمندی ها و مهارت ها لازم است.

  • توانایی حل مساله
  • وجود خلاقیت و نوآوری
  • داشتن ذهن پویا و جستجوگر
  • مهارت‌های ارتباطی خوب
  • توانمندی های مدیریتی
  • توانایی کار تیمی
  • نکته سنجی و توجه به جزئیات
  • توانایی مدیریت زمان
  • تسلط داشتن به زبان انگلیسی

بازار کار رشته مهندسی صنایع

رشته مهندسی صنایع در مشاغلی مانند بانکداری، صنعت بیمه، خدمات مشاوره‌ای، شرکت‌های هواپیمایی، کشت و صنعت، کشتیرانی، کارخانجات، خدمات شهری، بیمارستان ها، استادیوم های ورزشی و یا هر مکان دیگری که به برنامه ریزی، هدایت، مدیریت و ارتقا و بهره وری نیاز دارد، ارتباط پیدا می کند. رشته مهندسی صنایع شباهت بسیار زیادی به مدیریت صنعتی دارد به همین علت تعداد زیادی از مهندسان صنایع در حوزه‌های مدیریتی فعالیت دارند. بنابراین مهندسان صنایع می‌توانند در همه مراکز و کارخانه‌های صنعتی، تولیدی و خدماتی به کار بپردازند.

آینده مهندسی صنایع در خارج از ایران

مهندسی صنایع از آن دسته از رشته‌هایی است که بازار کار خوب و رو به رشدی در کشورهای صنعتی دارد. کشورهای حوزه اروپا، آمریکای شمالی و استرالیا مقصد بسیار خوبی برای مهندسان صنایع هستند.

داوطلبان گروه ریاضی سعی کنند حتما در انتخاب رشته ی خود این رشته را در ضورت مطابقت با ویژگی‌های شخصیتی جز اولویت‌های خود قرار بدهند.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی