وبلاگ

مطالعه زیست شناسی به سبک یک پزشک

روش مطالعه زیست شناسی
مقالات مشاوره‌ای

مطالعه زیست شناسی به سبک یک پزشک

یکی از مهم‌ترین ارکان مطالعه برای کنکور داشتن روش مطالعه صحیح و حرفه‌اي است. روشی که در کمترین زمان ممکن شما را بالاترین حد از تسلط درسی مطابق با ایده‌های طراح کنکور سراسری برساند.

چرا روش مطالعه مهم است؟

روش مطالعه کارآمد و حرفه‌ای در هر درس می‌تواند بهترین عامل رشد درسی شما و موفقیت شما باشد. تا به حال فکر کرده‌اید که همه‌ی دانش‌آموزانی که در رقابت جدی برای کنکور هستند، ساعات مطالعه تقریبا برابری دارند اما چه چیزی دقیقا بین آن‌ها تفاوت ایجاد می‌کند؟

زیست شناسی در کنکور

در روش مطالعه هر درس باید توجه کنید که طراح کنکور از شما چه چیزی می‌خواهد. طراح کنکور در درس زیست شناسی از شما تسلطی می‌خواهد که بتوانید کتاب را نقد کنید و سوالات را با استدلال جواب بدهید.

طراح زیست شناسی در کنکور از ما انتظار حفظ کردن مطالب کتاب را ندارد. او سعی می کند با سوالاتش شما را به شک بیاندازد و حفظیات شما را به چالش بکشد. پس باید خودتان را به نحوی آماده کنید که در برابر سوالات چالشی شک نکنید و جواب را آماده داشته باشید.

در امتحانات تشریحی داستان متفاوت است. طراح امتحان تشریحی از شما انتظار دارد مطالب را حفظ کنید و برای جواب دادن و نوشتن آن حفظیات نیز زمان زیادی دارید در حالی که در کنکور و به خصوص درس زیست‌شناسی طراح دانسته‌های شما را به چالش می‌کشید و شما را دچار شک می‌کند. طبیعی است دانش‌آموزی موفق است که به معلوماتش اعتماد داشته باشد و تسلط بالاتری داشته باشد.

زیست شناسی را مبحثی بخوانید

علم زیست شناسی از چندین مبحث گسترده و مختلف تشکیل شده است شما باید سعی کنید این مباحث را در کتاب درسی از هم تفکیک کنید و مطالعه کنید این کار دو مزیت دارد؛ اول این‌ که باعث می شود مطالب را بهتر متوجه شوید و سریع‌تر یاد بگیرید. مورد دوم هم این است که طراح درس زیست‌شناسی در کنکور سراسری نیز سوالاتش را مبحثی طرح می‌کند و بودجه‌بندی می‌کند.

این مباحث در حد کتاب درسی عبارت‌اند از: بدن انسان، زیست جانوری، زیست گیاهی، زیست سلولی مولکولی، ژنتیک و بیوشیمی.

مطالعه زیست شناسی با روش دانشجویان پزشکی

اغلب مطالب زیست‌شناسی مربوط به بدن انسان و زیست جانوری است و طراح کنکور هم بر این مباحث تاکید ویژه‌ای دارد. مطالعه بدن انسان یا هر موجود زنده‌ای باید از چندیدن زاویه مختلف انجام شود. شما باید یک بار ساختار یک قسمت از بدن را مطالعه کنید ( آناتومی ) و سپس نحوه کارکرد ( فیزیولوژی ) آن را یاد بگیرید. بعد از این باید نحوه بیماری‌زایی و به وجود آمدن اختلال را یاد بگیرید ( پاتولوژی ).

موفق‌ترین دانش‌آموزان در درس زیست‌شناسی که درصد‌های بالای ۸۰ درصد داشته‌اند دانش آموزانی بودند که این روش را تمام و کمال اجرا کرده‌اند. اگر هدفتان قبولی در رشته پزشکی است باید از همین حالا که دبیرستانی یا کنکوری هستید مطالعه به سبک یک پزشک را یاد بگیرید.

هر پاراگراف؛ یک نکته

قانون همیشگی من برای دانش آموزانم این است که حتما از هر پاراگراف کتاب درسی حداقل یک نکته استخراج کنید. زیست‌شناسی کتاب داستان نیست که همینطور بخوانید و از روی آن عبور کنید. شما باید بتوانید از متن کتاب درسی نکات مهم را بیرون بکشید. پس سعی کنید از هر خط و پاراگراف کتاب درسی حداقل یک نکته یاد بگیرید.

به جای طراح کنکور فکر کنید

اگر قرار است در کنکور موفق شوید باید بتوانید دست طراح کنکور را بخوانید. همیشه به دانش‌آموزانم توصیه می‌کنم در کنار تست‌زنی از روی کتاب‌های تست سعی کنید تعدادی تست طرح کنید. طراحی تست به شما کمک می‌کند تا مطالب کتاب را از زاویه یک طراح سوال ببینید و متوجه شوید چه چیزی واقعا مهم است یا مهم نیست.

در این مقاله سعی شد تا حدی روش مطالعه درست زیست‌شناسی توضیح داده شود. آموزش روش مطالعه هر درس به صورت کامل نیازمند زمان بیشتری است و در یکی دو مقاله نمی‌گنجد. دانش آموزانی که در طرح مشاوره ثبت نام کنند با روش مطاله اختصاصی هر درس به صورت کامل آشنا می‌شوند.

دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رایگان برای 10 روز

دوره کارشناسی ارشد سرمایه گذاری شخصی

مشترک شوید و جایزه بگیرید!
اطلاعات شما هرگز با شخص ثالث به اشتراک گذاشته نمی شود