وبلاگ

چهار چیزی که قبل از انتخاب رشته باید بررسی کنید.

انتخاب رشته
انتخاب رشته

چهار چیزی که قبل از انتخاب رشته باید بررسی کنید.

انتخاب رشته یکی از مهم‌ترین دوره‌های زندگی هر فرد است. شما با انتخاب رشته، سرنوشت 50 سال آینده خود را انتخاب و طراحی می‌کنید. رشته ای که انتخاب می‌کنید ارتباط مستقیمی با محل زندگی شما در آینده، میزان درآمد شما، جایگاه اجتماعی شما  و حتی همسر آینده شما دارد. انسان با کاری که انجام می دهد تعریف می شود. نمی توانید شخصیت آینده خود را جدا از رشته‌ای که انتخاب می‌کنید در نظر بگیرید.

انتخاب رشته
انتخاب رشته کنکور با دکتر جلیلی

1- بازار کار رشته در آینده

برای بررسی یک رشته به بازار کار فعلی آن نگاه نکنید، این بزرگترین اشتباه است. ممکن است یک رشته در گذشته یا الان بازار خوبی داشته باشد اما 10 سال دیگر به دلایل مختلفی از رونق بیفتد. ممکن است تعداد نیروی کار بعد از مدتی اشباع شود. مثل اتفاقی که برای رشته های مهندسی در دهه 90 در ایران رخ داد.

ممکن است یک رشته به دلیل وضع برخی قوانین رونق بگیرد یا از رونق بیفتد. مثلا زمانی که تصویب شد که فارغ التحصیلان رشته‌ی مامایی می‌توانند مطب تاسیس کنند یک امتیاز بزرگ برای این رشته و یک تهدید برای متخصصان زنان و زایمان به حساب می آمد.

بازار کار یک رشته در آینده تابع عواملی مانند قواین حاکم بر جامعه، سیاست های اقتصادی و آموزشی، الگوهای رشد جمعیتی و بسیاری موارد دیگر است.  برای بررسی یک رشته باید همه ی این موارد را در نظر داشت و بر اساس آن مشخص کرد که آیا یک رشته خوب است یا بد.

2- آینده کاری در خارج از کشور

وقتی بحث خارج از کشور و مهاجرت می‌شود خیلی‌ها بی درنگ می‌گویند ما به این چیزها فکر نمی‌کنیم. انسان از فردای خود خبر ندارد.ما در موارد بسیاری تجربه این را داشتیم که عقایدمان شرایط زندگی مان و نیازهای‌مان بعد از مدتی کاملا تغییر کرده اند. یک انتخاب عاقلانه نباید دست و پای ما را در آینده ببندد و ما را محدود کند. تحصیل کار و زندگی در خارج از ایران ممکن است الان یا در آینده دغدغه ی ما بشود بنابراین یکی از موضوعاتی که حتما باید درباره ی یک رشته بررسی بشود شرایط آن رشته در دیگر کشورهاست.

3- نوع نیاز جامعه به یک رشته

نوع نیاز جامعه به یک جراح زیبایی و یک متخصص اطفال متفاوت است. جراحی زیبایی یه نیازمندی لوکس است. یعنی برای افرادی است که می‌خواهند بیشتر هزینه کنند تا متمایز باشند. بنابراین جامعه نیاز حیاتی به جراح زیبایی ندارد اما متخصص اطفال از الزامات نظام بهداشت و درمان هر کشور برای یک جامعه می باشد. باید این مورد به خوبی بررسی شود که نیاز به یک رشته در بازار کار از چه نوعی است. طبعا هیچ کدام از این دو نوع نیاز بهتر یا بدتر نیستند. شناخت این موضوع می‌شود بتوانیم آگاهانه تر و بهتر در آینده تصمیم گیری و فعالیت کنیم.

4- شرایط  قانونی و حقوقی حاکم بر یک رشته

ما در جامعه در یک چارچوب قانونی حرکت و فعالیت می کنیم بنابراین باید بدانیم در بازار کار رشته ی ما چه قوانینی حاکم است. برای مثال تصور اولیه در رابطه رشته داروسازی این است که بعد از گرفتن مدرک می توانیم داروخانه تاسیس کنیم و به راحتی درآمد داشته باشیم. در حالی که به این راحتی نیست و تاسیس یک داروخانه پیچیدگی ها و شرایط خاصی دارد و هرچند سال یک بار هم تغییر می کند.

نظر شما چیست؟ به نظر شما برای بررسی و انتخاب یک رشته چه عوامل مهم دیگری دخیل هستند و باید بررسی شوند؟ آیا شما هنگام انتخاب رشته همه ی این موارد را مورد بررسی قرار دادید؟

دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رایگان برای 10 روز

دوره کارشناسی ارشد سرمایه گذاری شخصی

مشترک شوید و جایزه بگیرید!
اطلاعات شما هرگز با شخص ثالث به اشتراک گذاشته نمی شود