وبلاگ

۶ نکته برای کنکوری‌هایی که از صفر شروع می‌کنند

پوستر برای مقاله شروع کنکور از صفر
مقالات مشاوره‌ای

۶ نکته برای کنکوری‌هایی که از صفر شروع می‌کنند

پوستر- ۶ نکته برای کنکوری‌هایی که از صفر شروع می‌کنند

بسیاری از داوطلبان کنکوری افرادی هستند که به یکباره تصمیم به درس خواندن می‌گیرند و می‌خواهند در سال کنکور همه شرایط را به نفع خودشان تغییر دهند و بهترین نتیجه را کسب کنند. اتفاقا این افراد درصد قابل توجهی از رتبه‌های برتر کنکور را تشکیل می‌دهند. این داوطلبان معمولا در شرایطی این تصمیم را میگیرند که از نظر درسی تقریبا در سطح صفر هستند و چیزی از کنکور و آزمون‌های تستی نمی‌دانند. در این جا می‌خواهم ۶ توصیه بسیار مهم به این داوطلبان داشته باشم.

محاسبات خود را تقویت کنید

فیزیک، ریاضی یا شیمی فرقی نمی‌کند؛ قدرت محاسبات سریع لازمه‌ی اصلی برای موفقیت در هر کدام از این دروس در کنکور است پس باید روش‌های محاسبات سریع را یاد بگیرید و تمرین کنید. کار کردن با کسرها و اعداد اعشاری، تبدیل واحدها، تسلط بر روش تناسب، تسلط بر کار با توان‌ها، ضرب و تقسیم سریع مواردی هستند که باید تقویت شوند. اگر بدون تقویت این موارد به سراغ مطالعه دروسی مثل فیزیک یا ریاضی بروید بخشی از انرژی و زمان شما هدر می‌رود و باعث می‌شود مفاهیم اصلی آن مبحث را یاد نگیرید. برای مثال اگر دانش‌آموزی بدون این که روی تبدیل واحدها تسلط داشته باشد بخواهد مبحث چگالی را در فیزیک مطالعه کند دچار مشکل جدی خواهد شد.

استقامت مطالعاتی خود را افزایش دهید

درس خواندن کاری است که انرژی زیادی از شما می‌گیرد و ممکن است اوایل نتوانید با تمرکز بالا درس بخوانید. شما باید بتوانید در هر پارت مطالعاتی طور متوسط ۲ ساعت پیوسته و با تمرکز درس بخوانید و این ممکن است اول راه مشکل باشد.

  1. اوایل با پارت‌های مطالعاتی کوچک شروع کنید از ۴۵ دقیقه خواندن شروع کنید و بعد تایم هر پارت را بیشتر کنید.
  2. برای بالا بردن استقامت مطالعاتی سعی کنید از مباحثی شروع به خواندن کنید که به آن‌ها علاقه دارید. خواندن مباحث مورد علاقه باعث ترشح هورمون‌های اندورفین و سروتونین در مغز می‌شود که باعث می‌شود بتوانید بر خستگی حاصل از خواندن غلبه کنید.
  3. سعی کنید هر ۳۰ دقیقه یک بار به مدت ۲ دقیقه تنفس داشته باشید تا پرش حواس نداشته باشید. منظور از تنفس، استراحتی است که درجا و بدون انجام دادن کار دیگری باشد.
  4. با کافیین دوست باشید. نوشیدن چای و قهوه، تمرکز و توان مطالعاتی شما را افزایش می‌دهد و باعث می شود بتوانید با خستگی کمتر و انرژی بیشتر درس بخوانید.

تست کنکور بخوانید

شاید تعجب کنید که خواندن تست کنکور یعنی چی؟! تست‌خوانی با حل تست تفاوت دارد؛ منظورم از خواندن تست کنکور این است که قبل از شروع یک مبحث حتی اگر هیچ‌چیز از آن مبحث نمی‌دانید باید تست‌های کنکور آن بخش را ببینید تا متوجه شوید در کنکور چه مواردی برای طراحان اهمیت دارد و در زمان مطالعه روی چه مطالبی باید بیشتر تمرکز کنید. سعی کنید حالا که قرار است از صفر شروع کنید ذهن خود را هماهنگ با طراحان کنکور آماده کنید. یادتان نرود که هیچ تست کنکوری نباید برای شما ناآشنا باشد.

اهداف فرعی داشته باشید

باید طبق نیازهای مطالعاتی و نقاط پایدار و ناپایدار درسی خودتان و در موازات با برنامه اصلی، اهداف فرعی‌ای را مشخص کنید. مثلا فرض کنید شما در مبحث استوکیومتری در شیمی ضعف دارید و برنامه آزمون‌های شما در ماه آینده هم سراغ استوکیومتری نمی‌رود. باید تقویت مبحث استوکیومتری را به عنوان یک هدف فرعی در ماه آینده مد نظر داشته باشید.

اهداف فرعی و کوچک در کنار اهداف اصلی هر ماه به شما کمک می‌کند بتوانید با انگیزه بسیرا بیشتر درس بخوانید و از زمانتان بهتر استفاده کنید. قبلا در رابطه با نقش اهداف فرعی در مطالعه مقاله‌ای نوشتم که سعی کنید آن را حتما بخوانید.

زمان‌بندی روزانه داشته باشید

داشته برنامه‌ی زمانی یا زمان‌بندی روزانه یکی از شاه‌کلید‌های موفقیت شما در کنکور است. منظورم برنامه‌ای که مشاور به شما می‌دهد نیست. شما باید هر روز برای کارهای درسی که قرار است انجام بدهید را ساعت مشخص کنید. برای این کار صبح که می‌خواهید شروع به خواندن کنید؛ ابتدا زمان‌بندی روزانه را بنویسید تا بدانید در چه ساعتی قرار است چه درسی را مطالعه کنید یا قرار است چقدر استراحت کنید. این کار باعث می‌شود بخشی از دغدغه ذهنی شما برطرف شود و با نظم بسیار بالایی درس بخوانید.

با بدنی آماده درس بخوانید

همه‌ی ما این جمله را شنیده‌ایم که عقل سالم در بدن سالم. درس خواندن در ساعات زیاد آن هم به مدت طولانی کاری است که به انرژی زیادی نیاز دارد. حتما به پزشک مراجعه کنید و یک چکآپ کلی بدهید و وضعیت خود را از نظر خونی و کارکرد غده تیرویید چک کنید. گاهی اوقات یک دانش‌آموز به علت کم‌خونی و عدم آگاهی از آن توان بالایی برای درس خواندن ندارد و نمی‌تواند ساعات مطالعه خود را زیاد کنید و اصلا متوجه علت آن هم نیست. بیماری‌هایی مثل کم‌خونی یا کم‌کاری تیرویید اگر درمان نشوند به صورت جدی راندمان شما در مطالعه و قدرت یادگیری را کاهش می‌دهند.

دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رایگان برای 10 روز

دوره کارشناسی ارشد سرمایه گذاری شخصی

مشترک شوید و جایزه بگیرید!
اطلاعات شما هرگز با شخص ثالث به اشتراک گذاشته نمی شود